Ár:
22.990 Ft
Cikkszám: S7164
Elérhetőség: Raktáron, mehet a kosárba
Ronnie Peterson March 721X versenyautója, amivel kilencedik lett az 1972-es Belga nagydíjon.
Menny.:db

A 70-es évek motorsport szempontjából kicsit más volt, mint amit ma megszoktunk. Ronnie Peterson 1972-ben indult a Forma-1-es világbajnoki futamokon, Forma-2-es versenyeken és Forma 1-es nem bajnoki versenyen is.

A svéd Ronnie Peterson már második évét kezdte meg a March csapatánál. A brit istálló abban az évben három konstrukciót is bevetett, amiből a 721X volt a második a sorban. Ezt a modellt mindössze három világbajnoki futamon használták, de a konstrukció kapott még egy esélyt a bizonyításra, a márciusi Race of Champions versenyen is. Harmadik és egyben utolsó világbajnoki fellépése a belga nagydíj volt, ami az 1972-es Forma–1-es világbajnokság ötödik futama volt. A száguldó cirkusz mezőnye egy év kihagyás után tért vissza Belgiumba, de ezúttal nem Spa-Francorchamps volt a helyszín, hanem Nivelles-Baulers. Ugyancsak hetvenes évekre jellemző az a vicces szituáció, hogy a rajtrácson három különböző csapat (March, Frank Williams Racing Cars és a Clarke-Mordaunt-Guthrie Racing) is March konstrukciókkal indult. Peterson 14. helyre kvalifikálta magát az időmérő edzésen, míg csapattársa csak a 25. lett. Amúgy márkatársa az akkor még kezdő osztrák versenyző, Niki Lauda volt. Lehet, hogy mond ez a név nektek valamit. A verseny aztán valamivel jobban alakult a svéd számára, hiszen a kilencedik helyen végzett, ami sajnálatos módon akkoriban még nem ért pontot.

A 721X ezután nyugdíjba vonult, amiben több minden is közrejátszott. Az egyik az, hogy az Alfa Romeo-tól kapott sebességváltó miatt a motor majdnem az autó közepén helyezkedett el. Megpróbálták kihasználni, hogy a jármű súlypontját középre helyezik, de a dolog visszafele sült el, mivel a Goodyear első abroncsai emiatt túl gyorsan elkoptak, nem beszélve arról, hogy még a két tehetséges sofőrnek is nehezére esett eltalálni a megfelelő beállításokat ezen az autón. Niki Lauda egyenesen használhatatlannak írta le a modellt. A Spark ezt az akkoriban is rendkívülinek számító, de kevésbé sikeres modellt adta ki 1:43-as méretarányban.