04/05/2020 06:47:07 PM
Az aszfalt királyai – mi igaz, és mi hamis ami a filmben történt? Egyik nagy kedvencünk volt Az aszfalt királyai (Ford v Ferrari) című film, de mint bármelyik életrajzi filmben most is kiszíneztek pár dolgot az alkotók. Most górcső alá vesszük az alkotást és megnézzük, hogy mi az ami híven tükrözi a valóságot és mi az, amiben ferdítettek a készítők.

Egyik nagy kedvencünk volt Az aszfalt királyai (Ford v Ferrari) című film, de mint bármelyik életrajzi filmben most is kiszíneztek pár dolgot az alkotók. Most górcső alá vesszük az alkotást és megnézzük, hogy mi az ami híven tükrözi a valóságot és mi az, amiben ferdítettek a készítők.

A Ford majdnem felvásárolta a Ferrarit? – Igaz

Valóban a Ford az 1960-as évek elején fel akarta vásárolni az olasz gyártót. Az addig csak utcai autókat gyártó amerikai cég be szeretett volna törni a versenyzés világába, így adta magát a lehetőség, hogy felvásárolják az olasz márkát. Ám Enzo Ferrari egy hosszas tárgyalás után végül kikosarazta a Ford-ot és a Fiat-nak adta el a cégének felét.

Ford GT40-es a Ferrari iránti bosszúból született meg – Igaz

Az előbb kitárgyalt kútba esett üzlet miatt II. Henry Ford iszonyatosan dühbe gurult és úgy akart revansot venni az olaszokon, hogy legyőzi őket ott, ahol a legjobban fájna nekik. A versenypályán. Így kapott zöld utat a Ford GT40-es fejlesztése.

Shelby és Miles „bunyója” - Hamis

A film egyik legszórakoztatóbb jelenete, amikor Shelby és Miles összeverekednek utóbbi háza előtt. A két fickó azért különbözik össze, mert Shelby miután 1965-ben kitette a Franciaországba utazó csapatból Miles-t, visszament bocsánatot kérni és rávenni az angol pilótát, hogy 1966-ban versenyezzen náluk. Azonban az egész jelenet csak kitaláció. Alapból ez a helyzet nem is állt fent, mivel Ken Miles már 1965-ben Bruce McLaren társaként elindult Le Mans-ban, de nem ért célba, mivel váltóhiba miatt kiesett.

Shelby elviszi egy körre a Ford GT40-essel II. Henry Ford-ot. – Hamis

Sajnos a film egy másik nagyon szórakoztató jelenete is csak a képzelet szüleménye. A film szerint a nagyfőnök meglátogatja Shelby-éket. Carroll miután bezárja irodájába a versenyigazgató Leo Beebe-t, elviszi II. Henry Ford-ot egy próbakörre a Ford GT40-essel, hogy tanúbizonyságot adjon róla, hogy ezt a kocsit nem tudja akárki elvezetni. Ez kétségkívül egy nagyon szórakoztató jelenete volt a filmnek, de ez nem történt meg.

A Daytonai 24 órás verseny – Részben igaz

1966-ban rendeztek először Daytona-ban 24 órás endurance versenyt és azt valóban a Ken Miles-Lloyd Ruby páros nyerte meg a 98-as számú Ford GT40-essel és ezzel kb. ki is fújt minden valóságtartalom, ami a filmben látható volt. A versenyen nem volt tét sem a Shelby Americans jövője, sem Ken Miles Le Mans-i indulása és az angol pilóta sem egy utolsó körös hajrával nyerte meg a versenyt, hanem utcahossznyi, 8 körös előnnyel ért be a második helyezett előtt.

Enzo Ferrari ott volt 1966-ban Le Mans-ban – Hamis

Van egy jelenet, amikor Enzo Ferrari dühöng és a díszpáholyból ordibál a szerelőinek és a versenyzőinek. Amikor néztem a filmet az jutott eszembe, hogy nem szívesen lettem volna a helyükben. Valószínűleg hasonló temperamentuma volt az olasznak, de a Commendatore már akkoriban sem nagyon járt ki versenyekre, így 1966-ban sem volt ott Le Mans-ban.

Miles kocsijának ajtaja nem csukódott be normálisan a verseny elején – Igaz

Bár ha lehetett volna fogadni, akkor erre tippeltem volna, hogy kitaláció, de nem ez tényleg megtörtént. A versenyzők a rajtnál a kocsijukhoz rohantak, ám Miles Ford-jának az autója nem záródott be normálisan így az első kör után ki kellett állnia a bokszba, hogy elhárítsák ezt a problémát.

Denny Hulme megköszöntése – Igaz

Amikor a filmben a pilóták helyet cserélnek és a Christian Bale által alakított Ken Miles fülig érő szájjal boldog születésnapot kíván csapattársának, az valójában is megtörténhetett. Bár nem kapott túl sok rivaldafényt, de az angol pilóta versenytársa Le Mans-ban egy bizonyos Denny Hulme volt, aki nem mellesleg az 1967-es idény Forma-1-es világbajnoka (Brabham színeiben) is volt és valóban június 18.-án volt a szülinapja, amikor az 1966-os verseny első felét rendezték. Talán egy picit kaphatott volna nagyobb hangsúlyt a filmben a csapattárs.

Lorenzo Bandini egy arrogáns utálatos alak volt – Hamis

Az amerikai filmek szeretnek mindent fekete-fehérnek beállítani és meg se próbálják árnyékolni a dolgokat, hanem inkább egyértelműen leosztják a lapokat, hogy ki a rossz és a jó történetben, de Lorenzo Bandini esetében talán kicsit túllőttek a célon. Bandini a filmben úgy viselkedik, mint Gézengúz Guszti, de valójában pont, hogy nem ilyen volt. Chris Amon egykori csapattársa így emlékezett meg róla: „Eleinte kicsit tartottam tőle, hogy olasz, meg régóta itt van már a Ferrarinál és biztos fölényeskedni fog. De semmi ilyesmit nem tapasztaltam. Épp ellenkezőleg, Lorenzo egy végtelenül kedves, elbűvölő barát volt…” Ettől függetlenül lehet riválisaival nem jött ki annyira, de a film kissé így is túlozz. Bandini-t akárcsak sok kortársát, ideje korán utolérte a végzet. Az 1967-es Forma-1-es monacoi nagydíjon egy versenybalesetben vesztette életét mindössze 31 évesen.

A három autó együtt érkezett a célba – Igaz

Ken Miles tetemes előnnyel vezetett a többi Ford előtt a verseny vége felé és az is igaz, hogy csapatutasításban kapta, hogy lassítson és várja össze a másik két Ford-ot, hogy együtt fussanak be a célba. Ám annyi hibádzik a történetben, hogy több korábbi fotó tanúsága szerint nem szinkronban egymás mellett haladva szelték át a célvonalat az autók. Az viszont igaz volt, hogy ezzel a csapatutasítással a Ken Miles-Denny Hulme duó vitatott körülmények között, de elvesztette a győzelmet. A hivatalos magyarázat szerint McLaren-Amon autója a rajtnál hátrébbról indult, így nagyobb távot teljesítettek. Ezt a hangosbemondó is közölte a verseny végén, amit a filmben hitelesen bemutattak.

Ken Miles halála – Igaz

Sajnálatos módon Ken Miles nem tudott több Le Mans-i versenyen részt venni, mert ahogy a filmben is bemutatták 1966 augusztus 17.-én egy versenyautó tesztelése közben életét vesztette.

+1

Ez inkább csak egy kis pontatlanság: Shelby 1959-ben nyert Le Mans-ot és nem 1958-ban és akkoriban még nem voltak szinkronváltós kocsik, hanem kétszer kellett kuplongolni.

Labels attached to the content: blog endurance LeMans24h WEC