Ár:
11.990 Ft
Cikkszám: R036B
Elérhetőség: Raktáron, mehet a kosárba
Giuseppe Farina Alfa Romeo versenyautója, amivel megnyerte az első Forma-1-es világbajnoki futamot 1950-ben.
Menny.:db

Ugorjunk vissza az időben egészen a Forma-1 történetének a kezdetéhez. A második világháború után, 1946-ban megalapították a Nemzetközi Automobil Szövetséget (FIA) és lefektették az újkori Grand Prix-versenyzés szabályait. Ebben az évben született meg a Forma-1, de az első világbajnokságra még pár évet várni kellett.

A Forma-1 első teljes szezonját 1950-ben rendezték meg és mindössze hét futamból állt. Bár lehet, hogy még ez volt az első idény, de máris volt egy csapat, amelyik messze kiemelkedett mind közül. Ez volt az Alfa Romeo. Az olasz csapat 1946 és 1949 között három versenyt leszámítva, az összes nagydíjat megnyerte, így igazi meglepetés lett volna, hogy ha az első világbajnoki Forma-1-es futamon nem ők domináltak volna. Csodafegyverük az Alfa Romeo 158-as volt, amit Gioacchino Colombo tervezett. Az első ilyen versenyautót 1938-ban építették, de a világháború miatt sokáig nem voltak futamok, így leginkább csak különböző búvóhelyeken porosodott. A világégés után viszont végre megmutathatta, hogy mit is tud.

Az 1950-es Forma–1-es világbajnokság első futama a brit nagydíj volt, amit május 13-án rendeztek meg Silverstone-ban. A száguldó cirkusz történetének első hivatalos versenyét európai nagydíjként is nevezik, melyre VI. György király is kilátogatott feleségével, Erzsébet királynéval és fiatalabb lányával, Margit hercegnővel. Az Alfa Romeo-k pedig, ahogy arra számítani lehetett domináltak a versenyhétvégén. Akkoriban még teljesen máshogy festett egy rajtrács, hiszen négyen indultak az első sorból, nem meglepő módon mind a négy autó Alfa Romeo volt. A versenyt igaz a ma is ismert Silverstone-i helyszínen rendezték meg, de az akkori vonalvezetés már köszönőviszonyban sincs a mai versenypályával. A több, mint négy és fél kilóméteres pályán 70 kört kellett teljesíteniük a versenyzőknek. A rajt után Farina az élre tört, de Fagiolit és Fangió is nagyon szerette volna megszerezni a győzelmet az első világbajnoki futamon. A verseny során ők hárman előzgették egymást a nézők legnagyobb örömére. A mókázásnak akkor lett vége, amikor is hét körrel a futam befejezése előtt Fangio motorhiba miatt kiesett. Elsőként Farina ért célba 2,6 másodperccel Fagioli előtt, akit Parnell követett közel egyperces hátrányban, a többi befutó pedig már kört is kapott a győztestől.

Emilio Giuseppe „Nino” Farina a Forma-1-es világbajnokságok történetének első futamgyőztese lett és végül meg sem állt a bajnoki címig, így nem csak az első futamgyőztes, hanem az első világbajnoka is lett a sportágnak. Az Alfa Romeo 158-ast és annak továbbfejlesztett változatát a 159-est minden idők leghíresebb és legeredményesebb Alfa Romeo versenyautójaként tartják számon. A Brumm jóvoltából most ezt a történelmi autót vehetitek meg 1:43-as méretarányban.